článek zveřejněn v r.2015
Multiplikátory by měli být co nejmenší. Takže velikost 2500 u ABU je maximem, pokud chceme být „konkurenceschopní“. Nehážeme až zas tak daleko aby byl zapotřebí větší naviják.
Mám zkušenost se čtyřmi navijáky :
ABU Ambassadeur 1500C, ABU Ambassadeur 2500C, ABU ProMax 1600, a okrajově s Karlovým ABU Morrum 1600. Všechny tyto navijáky jsou „rounded“, tedy kulaté. To neznamená , že by dnes moderní „vajíčka“ nešla vytunit k dalekým hodům. Japonci používají vajíčka Shimano a hází daleko.
Je pár velmi důležitých maličkostí , které je potřeba k dalekým hodům :
- váha cívky. Musí být co nejmenší. Aby cívka spotřebovala co nejméně energie při roztočení a aby v konci hodu měla co nejmenší setrvačnost. U ABU 1500 a 2500 se originální cívky , které váží cca 15g, nahrazují japonskými cívkami firmy Avail, jejichž váha se pohybuje okolo 7g.
- ložiska . Bez pořádných ložisek to nejde. Nejvíce se používají hybridní. Ta mají nerezové kroužky a klec , a keramické kuličky. Používají se i celokovová ložiska. Nenechte se zmást tím , že koupíte hybridní ložiska za 60korun. Jsou někde v Čechách na internetu k sehnání. Dobrá ložiska začínají na 500 korunách a končí u 1000 za pár. U nás je nekoupíte. Slyšel jsem i o ložiskách 60EUR/kus.
Navijáky se dále upravují. Nejsou stavěné na naše obouruční házení. Čím více váhy z rotujících částí navijáku dostanete pryč , tím lépe.
Dostanete se rovněž k otázce zda ložiska mazat nebo házet se suchými. Řekli byste, „kdo maže ten jede“, ale………… není to vždyy pravda. Je pořeba posbírat rozumy od zkušenějších , nebo se pustit do zkoušení a testování.
Multi dálka je běh na dlouhou trať a to nejen sportovně, ale i finančně.
Pokud bude chtít někdo poradit, ozvěte se.

ABU Ambassadeur1500 a 2500 , ABU ProMax 1600
ABU Ambassadeur 1500C,2500C
Navijáky jsou si velmi podobné. Jejich průměr je stejný , liší se pouze šířkou. Základní klec je u 1500 asi o 1cm užší než u 2500. Boky navijáku (sideplates) jsou zaměnitelné.
1500ka je vhodná pro ženy a fyzicky slabší závodníky. Na nejhlubší dostupnou AVAIL cívku se totiž vleze jen cca 100m vlasce. Což je pro chlapy, obvzláště ve větrném počasí , málo. Pokud by foukalo proti,(snad se nestane) dal by se použít i pro muže.
Když koupíme tento naviják – jedná se o kusy z 80tých let – a chceme z něj udělat „Tournament reel“ je zapotřebí “
- odstranit řadič vlasce
- odstranit horní nosnou vzpěru a nahradit ji novou v místě kde byl původně řadič vlasce
- sehnat odlehčenou cívku
- koupit pořádná ložiska
Toto je základ se kterým už někam dohodíme.
Tyto navijáky nenabízí oproti 16tistovce mnoho prostoru pro vlastní invenci. Je to celkem jednoduchá, ovšem ne levná cesta k dobrému „kolowrotku“.
Od příchodu Angličanů na soutěže ICSF před cca 10ti lety , je 2500 nejrozšířenější závodní naviják Ikdyž to Angličané posunuli zase dál a mají jen pro sebe cívky vyrobené z carbonu (cca 4g) , platný světový rekord hodil Colin Howlet s Avail cívkou.

ABU2500 bez úprav

ABU 2500 uprvený

ABU2500 upravený

ABU1500
ABU ProMax 1600 (BlackMax 1600)
Tento naviják se prodával někdy na přelomu tisíciletí. Myslím , že s tímhle už by ses snad dalo i chytat ryby. ProMax má 8 kuličkových ložisek ,BlackMax 3, jinak jsou stejné.
Největší konstrukční rozdíl mezi tímto navijákem a 25tistovkou je v uložení cívky. Cívka ProMaxu je bez osky. Cívka u 25tistovky má osku. Tím, že je cívka Promaxu bez osy , je lehčí a nabízí , dle mě, prostor pro další úpravu rotujících součástí navijáku. Nicméně dobrých výsledků se dá s tímto navijákem dosáhnou pouhou výměnou originálních ložisek za kvalitní hybridy.
U nás s tímto navijákem hází Honza Weitz. V cizině hlavně Němci. (Ti používají naviják s označením 1600 bez Pro nebo BlackMax,)

ABU ProMax1600

ABU ProMax 1600