„Castingové“ blanky a pruty

 článek zveřejněn v r.2015

Tady chci shrnout jaké jsou současné možnosti. Budu se zmiňovat především o blancích na dálkové disciplíny.

Nejsem až zas takový pamětník, takže následující informace z historie určitě nebude kompletní. Jde mi ale především o to co můžeme mít dnes.

V dřívějších dobách se v Česku sháněli uhlíkové pruty především přes Karla Světelského z Frýdku a pana Kříže s Plzně. Druhý jmenovaný už se této činnosti zřejmě vůbec nevěnuje. Karla Světelského jsme na závodech již delší dobu neviděli nicméně stavbou a opravami prutů se živí. Pruty na casting se u něj stále dají objednat byť už to není jako za dob kdy spolupracoval se svým švagrem Teem Matchewským.

Jsme tedy u dalšího jména, které již na trhu není. Přitom by se dalo říct , že s pruty se značkou „Světelský nebo Matchewski“ hází dálkové disciplíny ještě dnes možná 60% závodníků v Čechách a na Slovensku.

Jednou z dalších starých značek , které již nefungují , byl východoněměcký KUCKUCK. Nedávno jsem se na německém fóru dočetl , že k těmto výrobkům měl přístup jen vybraní jedinci v NDR. Před 25.ti lety se skutečně jednalo o špičkový materiál. Dnes s tím stále ještě  například hází lososa Karel Kobliha a Miloš Krejčí. Já mám z  KUCKUCKa jeden prut na d.9.

 

A co je tedy k mání v dnešní době?

1. V Čechách nic nového , co vím tak Karel Světelský má ještě něco málo starých zásob nových blanků vyrobených přímo pro casting. V dnešní době je schopen nabídnout po dohodě pruty postavené na blancích PacificBay. Tyto jsou oproti speciálům cenově dostupné.

2.   GLoomis – USA . Tato světoznámá firma přežila poslední čtvrtstoletí i na poli castingu. A to především díky výrobnímu řediteli GLoomis Stevu Rajeffovi .  Steve se pravidelně účastnil mistrovství světa v RT a je mnohonásobným mistrem světa. Materiál ze kterého firma vyrábí svou castingovou řadu nese označení IMX. Stejné označení jako před 20ti lety. Teoreticky by tedy měli být dnes vyrobené blanky stejné jako ty před 20ti lety. Ze zkušenosti víme , že ikdyž jsou blanky dělány na stejných trnech, složení carbonového vlákna se lehce pozměnilo . Materiál IMX byl ovšem jedním z absolutně nejlepších ve své době a i dnes se můžeme v internetových diskuzích doslechnout jak si rybáři stýskají po prutech vyrobených z tohoto materiálu. Pruty rovněž vynikají svou lehkostí.

Casting v USA má jiné disciplíny než náš. V sortimentu  GLoomis jsou ovšem blanky plně kompatibilní s našimi disciplínami a to

pro mušku dálku jednoruč – 3 tuhosti blanků TF116 36 – pro ženy a juniory
TF116 38 – pro muže
TF116 42 – pro opravdové muže
pro zátěž dálku jednoruč   – TS984 – pro muže
pro mušku dálku obouruč –   losos TF204-4
pro zátěž dálku obouruč  – T15618-3

Co by někoho mohlo zajímat, GLoomis nabízí i blank pro disc. 8 . Tento je vyroben z materiálu GL2.

GLoomis blanky vůbec neprodává. Pouze hotové pruty. Jedinou výjimkou jsou tournament blanky pro casting. Ty lze koupit pouze přes Americkou Castingovou Asociaci –  ACA.

https://www.americancastingassoc.org/

 

3.  ZZiplex – UK  Asi nejmladší výrobce „speciálů“ pro RT. Nás z jejich nabídky zajímá prut na lososa a obě zátěžové obouruče.

losos – je to třídílný prut kterých už se po republice pohybuje docela dost. Dle mě je to především tím, že jsou pro nás nejdostupnější . Pocitově jsou o něco těžší než GLoomis.  Jsou ale tužší, rychlejší ,  s akcí především v horní třetině blanku.Zajímavou  „výhodou „tady je to , že si můžete říct o kolik procent (ostupňováno po 25%) tužší chcete  každý díl oproti originálnímu prutu .

zátěž obouruč – Pokud vím vím tak tyto pruty jsou zatím v republice 2. Jeden mám já a druhý vlastní náš slavný mistrovský devítibojař KK.    S tímto prutem vyhrál Španěl disc. 9 na MS v roce 2012. Angličan Colin Howlett má na svém  kontě v posledních 5ti letech asi 3 tituly a světový rekord. Jak je naším zvykem, budeme si nejspíš myslet , že to není prutem , ale navijákem . Stejný prut, pouze s velkými očky používají  Angličané  i na disc.7. a především  Andy Miller  dosahuje skvělých výsledků , dostává se do finále na  MS a získává medaile .  Prut samotný má 4m, je dvoudílný s akcí opravdu jen v horní čtvrtině blanku. Angličané  tomu říkají  „Tip action with lightening quick recovery“  česky „špičková akce s bleskovým návratem“ .

Rovněž tyto blanky nekoupíte přímo u výrobce , ale je potřeba jít přes Anglické závodníky, členy UKSF.

                                                    https://uksf.sea-angler.org/ICSFproducts.html      

 

4.   Paladin – Německo    Sponzor ICSF.  Tady budu trochu „vařit z vody“ , jelikož se zakladatelem castingových prutů Paladin ,  několikanásobným  mistrem světe Thomasem Mairem, jsem se nikdy nesetkal. Poptal jsem se tedy jak je to s aktuální nabídkou jednoho z mých německých známých.

Odpovědˇ byla kladná. Paladin nabízí kompletní řadu prutů pro RT a to od první až po devátou disciplínu a k tomu i navijáky.A nabízí je až téměř neuvěřitelným způsobem. Vybavení si totiž můžete koupit „on-line“ , v internetových obchodech. Je to tam i s cenami .  První odkaz je na aktuální katalog firmy Paladin.

        https://paladin.de/katalog/kat.html

        https://dafvshop.de/shop/category_51/Casting-Ruten.html?shop_param=cid%3D%26

        https://www.the-tackle-store.de/castingsport/casting-ruten/

 

5.  Fishing Art – Polsko   Nejedná se o produktovou řadu této firmy. Závodní blanky vyrobené v této firmě by mohli nést značku „Wlodek Targosz“  . Wlodek nás v Čechách zásobuje pruty a blanky v podstatě od toho, co k nám začal pravidelně jezdit na závody. Dříve stavěl pruty na ním vybraných a otestovaných přívlačových blancích. Ve spolupráci s Fishing Art nyní vyvinul „hi end“ pruty z nanocarbonu pro jednoruční dálkové disciplíny. V současné době si můžeme vybrat ze tří tuhostí blanku na mušku  dálku jednoruč . V nabídce je blank na zátěž dálku jednoruč. Wlodek nabízí i barevnou úpravu prutů a tak jsme již mohli vidět u několika závodníků zářivě bílé pruty.

 

6. Japonsko – Japonci mají na svém ostrově několik zdrojů kde získat pruty pro Casting. Pokud již něco vyrobí, bude to určitě kvalitní. Bohužel , je to pro nás tak neznámé, že jen těžko si někdo z nás u nich něco objedná bez osahání.  Na loňském MS w   Szamotulách mi ukazovali jednoruční blanky. Byla s nimi „těžká“ domluva. Blanky vypadali velice pěkně . To je vše co k tomu zatím můžu říct.  Tady odkaz na japonské castingové pruty pro disc. 2 a 6 . Firma KII. Losos je prý velmi lehký.

                                             https://www12.ocn.ne.jp/~k2fly/rod.html.    

 

7. CTS –  Nový Zéland     Původním dodavatelem blanků pro RT od protinožců byla firma Strudwick. Tu si pamětníci určitě pamatují. Nicméně firma nebyla výrobcem, ale prodávala blanky které kupovala na Novém Zélandu.  Poté co firma Strudwick ukončila své obchodování , požádal okolo roku 2000  australský závodník John Waters firmu CTS, jestli by nebylo ochotna zahrnout do svého výrobního programu i blanky pro casting.  Firma souhlasila a tak John ve spolupráci s německým závodníkem, již dříve zmiňovaným Thomasem Mairem, vyvinul  závodní ICSF blanky pro disciplíny č.1 a 2.

Aktuální nabídku najdete na níže uvedené stránce spolu s blanky pro „Flycasting“.

https://ctsfishing.com/product/competition-fly-casting/